Miedziowe Towarzystwo Sportowe

Miedziowe Towarzystwo Sportowe

  • RSS
  • Delicious
  • Facebook
  • Twitter

Wielka Pętla Izerska

Sierpień - 3 - 2019

Wielka Pętla Izerska – półmaraton malowniczymi szlakami Gór Izerskich w Szklarskiej Porębie.

Pomysł na organizację Wielkiej Pętli Izerskiej narodził się jesienią 2012 r. Pomysłodawcami byli wyczynowi zawodnicy, wielokrotni medaliści
i reprezentanci naszego kraju: Marek Deputat, Darek Kruczkowski, Piotr Rostkowski, Darek Jurkowski oraz Stanisław Zawół. Jest to kultowa trasa, na której trenują najlepsi polscy biegacze, przede wszystkim maratończycy, a jej charakterystyka i położenie sprawiają, że jest ona idealna do budowania formy biegowej; Ponadto WPI jest najwyżej położonym półmaratonem w Polsce.
Trasa biegu rozpoczyna się w centrum miasta i przez około 3km wiedzie ulicami aż do schroniska (Chatka Robaczka) odkąd następuje odcinek leśny. Następnie, po pokonaniu 1km trasa pnie się już tylko w górę przebiegając między innymi przez – nieczynny zakład obróbki kamienia, wyrobiska torfowe, dolny dukt końskiej jamy i dociera do rozdroża pod cichą równiną (943m.n.p.m) skąd kieruje się starą drogą celną do nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław”. Po osiągnięciu najwyższego punktu na trasie (1020m.n.p.m), skąd rozpościera się przepiękny widok na całe Karkonosze, trasa zaczyna opadać aż do samej mety.

Na mecie VII Wielkiej Pętli Izerskiej zameldował się Tomasz Poręba.
Dla naszego kolegi, najważniejsze było zmierzenie się z dystansem, pokonanie trasy i ukończenie biegu – który był częścią wyjazdu rodzinnego.

Źródło:
izerskiweekendbiegowy.pl
fot. Piotr Szutkowski